Ананасот е крал на овошјето – помага за слабеење и многу е лековит

Ананасот е крал на овошјето – помага за слабеење и многу е лековит

Иако кај нас ананасот не е толку често употребуван, во светската кујна се употребува и за десерти и главни јадење, поради одличниот вкус, но и здравјето кое го има со себе.Ананасот расте до метар височина, а во средината се развиваат и до три килограми тешки плодови. Има ароматичен мирис и вкус, и многу е лековит.

Потекнува од Карибите, а не како што се мислело од Јужна Америка.

Во 100 грама свеж ананас има 48 калории, 12 проценти јагле хидрати, 0,1 посто масти и о,5 посто протеини.

Има многу витамини и влакна во својот состав, а помага за заштита на организмот од радикали, помага против бронхитис, дијабет, проблеми и болести на дебелото црево.

Помага и за превенција од рак.

Помага и за имунолошкиот систем.

Јадете го често.

Повеќе на Готви.мк:

Колач со ананас

Палачинки со ананас

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)