Зеленчук кој се готви и во лето и зима: Помага за цел спектар болести

Зеленчук кој се готви и во лето и зима: Помага за цел спектар болести

Некои тиквички се од Америка, некои потекнуваат од Индија, ги има во различни величини, но сите се подеднакво здрави и вкусни.Единствена разлика меѓу летните и зимските тиквички е тоа што летните имаат помека кожа односно лушпа од зимските.

Во 100 грама сирови тиквички има 69 калории, имаат само 0,2 проценти масти.

Имаат манган во својот состав, витамин Б комплекс, рибофлавин, имаат и фолна киселина и витамин К.

Тие се идеална намирница за диета, за топење килограми, за намалување на штетниот холестерол во телото.

Имаат и антиканцерогени својства, а помагаат да се успори создавањето грутки во крвта и помагаат да се спречи срцев удар со некои важни витамини.

Имаат и многу диететски влакна.

 

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Тава со тиквички

Запечени тиквички

Поховани батаци

Батаци во сос

Гурмански батаци

Вкусни месни залаци

Пита со мелено месо и праз

singlepost_text