Највкусните уштипци со шеќер

Највкусните уштипци со шеќер

Најдобри се кога се врели и зашеќерени…

Состојки:

  • 4 јајца
  • 24 рамни лажици брашно
  • 1 чаша кисело млеко
  • 1 кесичка прашок за печиво
  • малку сол
  • шеќер
  • масло

Начин на подготовка:

  1. Измешајте јајца, брашно, кисело млеко, прашок за печиво и сол во маса малку погуста отколку за палачинки. 
  2. Тестото вадете го со голема лажица и печете во добро загреано масло. Румените уштипци извалкајте и во шеќер во прав и послужете ги топли.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта