Домашно средство за чистење: Еве како плочките и фугата во купатило да бидат како нови

Домашно средство за чистење: Еве како плочките и фугата во купатило да бидат како нови

Одлично, економично и безбедно средство за чистење фуга помеѓу плочките. Еве како да го направите!

Состојки:

  • 7 чаши вода (1,5 л)
  • 1/2 чаша сода бикарбона
  • 1/3 сок од лимон (или 1 супена лажица лумонтус)
  • 1/4 чаша алкохолен оцет

Начин на подготовка:

  1. Во 1,5 л вода растворете сода. Додајте лимонтус или сок од лимон и на крај полека налијте оцет. Причекајте додека помине хемиската реакција и вашата смеса е готова за употреба. 
  2. Сега со четка или сунѓер истријте ги фугите со смесата и ќе видите како пред вашите очи фугите стануваат чисти, а плочките добиваат свеж и обновен изглед.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

singlepost_text