Повкусна и од крем салатите: Салата со марони за секоја пригода

Повкусна и од крем салатите: Салата со марони за секоја пригода

Вкусна салата со тестенини и зеленчук.Ова е вкусниот рецепт:

Состојки:

  • 1-2 шолји интегрални макарони 
  • 1 конзерва туна 
  • 3 лажици пченка 
  • 1 домат 
  • сол 
  • бибер

 

 

Начин на подготовка:

  1. Се варат тестенините во солена вода, количина по желба. Бидејќи набабруваат, доволно ви е една шолја. 
  2. Се сече доматот на половина, па на кришки, а туната со маслото се става на тава и се пропржува, па и се додава пченката. 
  3. Се ставаат и зачините. 
  4. Се цедат макароните, се ставаат во сад, се додаваат доматите и туната со пченка и зачини и се меша. 

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Посна мимоза салата

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

singlepost_text