Повкусни од индијанки и еклери: Нови хит колачиња кои брзо се прават

Повкусни од индијанки и еклери: Нови хит колачиња кои брзо се прават

Највкусни колачиња со фил од белки и чоколадо.Ова е рецептот:

Состојки:

 • 400 гр. брашно 
 • 200 гр. маргарин 
 • 350 гр. шеќер 
 • 50 гр. какао 
 • 6 јајца 
 • 100 гр. чоколадо за готвење 
 • 70 мл. масло 
 • 2 лажици млеко

 

 

Начин на подготовка:

 1. Се ставаат во еден сад просеаното брашно со маргаринот растопен на собна температура, 100 грама шеќер, какао и млеко, 1 јајце и 1 жолчка. 
 2. Се добива тесто со мешање, а ако е тврдо се додава уште малку млеко. 
 3. Се става во фолија и се лади околу еден час. 
 4. Потоа, со сукало малку се развлекува на работната маса, па се вадат со шолја мали топчиња. 
 5. Се редат на плех со хартија и се печат на 200 степени 10 минути. 
 6. Се матат 5 белки и се додаваат 125 гр. шеќер, а другата половина од шеќерот се вари со 20 мл. вода во густ сируп. 
 7. Врелиот сируп потоа се додава во белките и се мати. 
 8. Се нанесува со шприц филот на кексот. 
 9. Се остава да се стегне во ладилник, па се прави глазурата, така што се растопува чоколадото со масло.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Брз сникерс за 10 минути

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

singlepost_text