Вака подготвено трае со денови: Маринада за најсочно месо

Вака подготвено трае со денови: Маринада за најсочно месо

Направете вкусна маринада со која успева секое месо, со која е сочно и превкусно.

Состојки:

 • 500 гр. месо по избор 
 • 2 јајца 
 • 1 лажичка сенф 
 • 1 лажичка густин 
 • 1 лажиче сол 
 • бибер 
 • вегета 
 • 2 лажички сусам

 

Подготовка:

 1. Се мешаат јајцата со густин, сенф и сол. Се додаваат зачини. 
 2. Се става исеченото месо на коцки и се става во маринадата. 
 3. Се остава во фрижидер подолго. 
 4. Тајната е во тоа што вака месото ваќа пред подготовка може да седи и два дена, а ќе биде сочно. 
 5. Останува само да се испече.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

 

 

singlepost_text