Лек за многу болести и проблеми и кај мажи и кај жени – ставајте го ова во ручеците

Лек за многу болести и проблеми и кај мажи и кај жени – ставајте го ова во ручеците

Копарот е медитеранска билка која се одгледува во Источна Индија, но и Европа.Во 100 грама свеж копар има 43 калории, има 3 посто протеини и 1, 12 проценти масти.

Има многу витамини Ц, рибофлавин, витамини Б6, протеинска киселина, фолна киселина и витамин А.

Лековити делови на копарот се листовите и цветовите. Помагаат за дигестивниот систем, поттикнување на апетитот, за чиреви, реглирање на столицата и за стомакот.

Делува и против бактериски инфекции.

Може да се користи во јадењата, како и да се прави чај од него.

Помага и против стрес, анксиозност и несоница.

Добро оди со риба, со вегетаријански јадења, спанаќ, зелка, цвекло, ориз и јајца.

Помага и за жените кои имаат проблеми со месечниот циклус или кој имаат болен циклус.

Користете го често.

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Карито цар на зачините

Точни мерки за кари

Карфиол, компир и кари

Месо со печурки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

 

singlepost_text