Сок кој ќе ве преполови до летото – Слабејте без напор

Сок кој ќе ве преполови до летото – Слабејте без напор

Грејпфрутот е многу здрав, па затоа ви препорачуваме сок од него за благодети на телото.

Состојки:

  • 6 кг. грејпфрут 
  • 1 кг. шеќер

Начин на подготовка:

  1. Се пере убаво овошјето, се сече на пола. 
  2. Се цеди течноста и се става во шерпа преку ноќ да стои. 
  3. Наутро се додава шеќер и се става на рингла да поврие. 
  4. Откако ќе зоврие се остава уште пет минути. 
  5. Се става во пластично шише и се лади, па се чува во ладилник. 
  6. Може да го разблажите со обична или кисела вода. 
  7. Ако не сакате шеќер користете засладувач како мед.

 

 

Инаку, грејпфрутот е здрав, помага за имунитет, има витамин Ц, помага за многу болести и за диета.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

singlepost_text