Ручек идеален за вработени жени: Вкусно и брзо за подготовка

Ручек идеален за вработени жени: Вкусно и брзо за подготовка

Рецепт на брзина за сите вработени и зафатени домаќинки.Може да го направите со компири или со пире кое ви останало од ручек.

Состојки:

 • 1 кг. компир 
 • 150 гр. шунка 
 • 2-3 лажици брашно 
 • сол 
 • бибер 
 • масло 
 • магдонос

 

 

Начин на подготовка:

 1. Компирот се вари, па се прави пире. Можете да земете и готово пире во кесе и да го сварите во вода. 
 2. Се сече шунката на коцки, се пржи на тава, па се додава на оладеното пире. 
 3. Се ставаат магдонос, сол и бибер и зачини по желба. 
 4. Се додава и брашното да се поврзе смесата. 
 5. Натапкајте тесто и вадете ќофтиња. 
 6. Пржете ги во добро загреано масло. 
 7. Ставете ги на салфета да ја впијат маснотијата.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Компир кој стана популарен

Трик за совршено печен компир

Плескавици од компир

Плескавици со еден додаток

Плескавици од пилешко и шампињони

Поховани батаци

Батаци во сос

Компир пита со праз

singlepost_text