Посно ризи-бизи: Вкусно јадење полно со витамини (Видео)

Посно ризи-бизи: Вкусно јадење полно со витамини (Видео)

Вкусно, евтино и лесно јадење кое брзо се подготвува, можете да го направите во варијанта со или без месо.

Ризи-бизи или ориз со грашок е стандарен прилог за разни јадења со месо. Кој сака може да го подготви и како главно јадење во деновите на пост.

Состојки:

 • 500 гр грашок
 • 100 гр ориз
 • 1 главица кромид
 • 2 моркови
 • 2 компири
 • масло
 • сув зачин
 • бибер
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Исечкајте кромид и моркови па пропржете на масло, додајте грашок па малку издинстајте (додајте шолја вода) па добро измиен и малку обварен ориз. 
 2. Додајте сув зачин и налијте уште малку вода, поклопете и оставете да крчка додека не испари вишокот вода.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text