Овошје кое го чува срцето и забите – Намалува холестерол и спречува болести

Овошје кое го чува срцето и забите – Намалува холестерол и спречува болести

Храната е лек, а лекувањето со храна е познато од стари времиња. Постојат намирници кои се многу вкусни, но и здрави.

Тука на оваа листа е јаболкото, која содржи витамини Ц, и корисни супстанци кои го чуваат срцето.

Исто така, ги олеснува симптомите на алергија и астма.

Јаболката помага и за посилен имунитет и за намалување на холестеролот, како и таложењето наслаги во артериите во телото.

Помага и за дигестивниот тракт, побрзо варење на храната, како и за превенција на рак.

Исто така, помага и за жолтите дамки на забите, па ако јадете јаболко по оброкот нема да имате потреба од стоматолог.

Кај нас го има во изобилство ова овошје, па јадете го често.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брз колач со јаболка

Колачи за 15 минути

Обланда ролат со ореви

Обланда за 15 минути

Брзи мафини: Неодолива комбинација од јаболко и чоколадо

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

singlepost_text