Крем салата повкусна од руска и пилешка: Има една тајна состојка

Крем салата повкусна од руска и пилешка: Има една тајна состојка

Направете вкусна крем салата со кикиритки која ќе биде идеална за ручек, за гости или свеченост.Ова е рецептот:

Состојки:

 • 1 шолја солени печени кикиритки 
 • 1 конзерва пченка 
 • 1 кисела павлака 
 • 2 шолји мајонез 
 • 80 гр. шунка 
 • 1 шолја ориз 
 • 2 лажички сол 
 • бибер 
 • 1 шолја шампињони од тегла 
 • 1 свежа бабура

 

 

Начин на подготовка:

 1. Се обарува пченката и оризот, а се сечат кикиритките, шампињоните и шунката со бабурата. 
 2. Се мешаат павлаката и мајонезот, па се додаваат сечените и обарени состојки. 
 3. Се става сол и бибер, па се декорира по желба.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Посна мимоза салата

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт