„Грешни коцки” – Брз десерт без шеќер и без печење

„Грешни коцки” – Брз десерт без шеќер и без печење

Направете супер колач со необично име, Грешни коцки. Навистина е брз и вкусен, а нема шанси да не ви излезе.

Состојки:

 • 375 гр. маргарин 
 • 3 лажици мед 
 • 80 гр. какао 
 • 500 гр. бисквити 
 • 150 гр. чоколадо 
 • 1 ипол портокал 
 • 100 гр. чоколадо за глазура 
 • 5 лажици масло

 

Начин на подготовка:

 1. Се кршат ситно бисквитите, па им се додава кората од портокалот. 
 2. Се топи маргаринот, се додава чоколадото со мед и какао, како и сокот од портокалот. 
 3. Се меша и се става се во подмачкан плех. 
 4. Се топи чоколадото со масло и се става глазурата врз колачот. 
 5. Се држи во ладилник околу 2 часа.

 

Ова е деталниот видео рецепт:

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Брз сникерс за 10 минути

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта