Направете сами спреј за чистење на рерната – Ги вади и дамките кои стојат со години

Направете сами спреј за чистење на рерната – Ги вади и дамките кои стојат со години

Постојат многу средства за чистење на шпоретот и замастената рерна. Сепак, не сите се ефикасни, а некои чинат и многу пари.Направете си смеса дома која е вистинско олеснување. Ги вади и најтврдокорните дамки.

Состојки:

  •  1/4 шолја детергент за садови
  • 1/2 лимонов сок
  • 1 шолја оцет
  • шолја вода

Се измешајте и ставете во шише со прскалка.

Оставете на рерната да делува неколку минути, па избришете со сунѓер.

Може да ја повторите постапката, оставете подолго време да се разградат маснотиите.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Две состојки го гризаат каменецот од кујната

Исчистете ја мувлата од машината за алишта

Белите патики ќе бидат како нови – Еве како едноставно да ги исчистите

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите

БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките