Посен деликатесен појадок: Кришки леб со вкусна смеса какви што не сте јаделе

Посен деликатесен појадок: Кришки леб со вкусна смеса какви што не сте јаделе

Направете вкусен посен појадок или вечера. Прилог или мезе кое е посно и вкусно.Ова е рецептот:

Состојки:

 • 8 парчиња интегрален леб
 • 1 зелена пиперка
 • 1 тиквичка
 • 2 домати
 • 1 лук
 • 1 мало луто пиперче
 • сол
 • бибер
 • маслиново масло
 • 100 гр. тофу

 

 

Начин на подготовка:

 1. Тиквичката и пиперката се сечат на коцки и се пржат кратко на маслиново масло.
 2. Се ставаат доматите во врела вода, се лупат и се сечат на коцки, па и тие се додаваат во тавата за пржење.
 3. Се додаваат и сецканото луто пиперче со лукот и бибер и сол.
 4. Се соединува масата и се додава и ренданото тофу сирење.
 5. Се редат парчињата леб на хартија за печење во плех, се става од смесата и се печат на 180 степени 10 минути.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Појадок за 15 минути – заборавен а толку вкусен

Солена торта со палачинки

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми