Комплетен ручек за 15 минути: Пилешко со печурки и зеленчук

Комплетен ручек за 15 минути: Пилешко со печурки и зеленчук

Вкусно пилешко месо во сос кое се топи во уста. Совршено е за со компири или тестенини.Супер ручек за 15 минути, ова е рецептот:

Состојки:

 • 300 гр. пилешко месо 
 • 150 гр. печурки 
 • 100 гр. моркови 
 • 3 пиперки 
 • 2 тиквички 
 • сол 
 • бибер 
 • магдонос 
 • маслиново масло 
 • 2-3 лажици доматно пире 
 • оригано

 

 

Начин на подготовка:

 1. Во тава се загрева масло, се пржи месото исечено на коцки. 
 2. Се пржи околу 8 минути, па се додаваат исечените шампињони и излупените и иситени моркови. 
 3. Се динста додека не омекне зеленчукот, па се додаваат лупените и сечени тиквички и пиперките. 
 4. Се меша и динста уште 10 минути, на крај се ставаат зачините и доматното пире. 
 5. Имате супер ручек на трпеза.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text