Брз и вкусен доручек: Еве како да направите омлет мафини (Видео)

Брз и вкусен доручек: Еве како да направите омлет мафини (Видео)

Здрав и вкусен доручек кој ви пружа чувство на ситост подолго време, идеален е за почеток на денот.

Состојки:

  • 8 јајца
  • шунка
  • 1 пиперка
  • 1 главица кромид
  • зготвен зеленчук

Начин на подготовка:

  1. Вклучете ја рерната на 180 степени, и во калапите за мафини наредете хартиени корпички.
  2. Во сад добро разматете 8 јајца. Во разматените јајца додајте околу 60 гр шунка исечкана на коцки, една исечкана пиперка и ситно сечкан кромид. Можете да додадете и зготвен зеленчук. Посолете и побиберете по вкус, потоа додајте и две лажици вода. Сè добро измешајте.
  3. Смесата ставајте ја во хартиените корпички. Калапот со мафини ставете го во загреана рерна и печете од 18-20 минути.

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука