Крем салата со компир и кисели краставички – Царица на крем салатите

Крем салата со компир и кисели краставички – Царица на крем салатите

Вкусна крем салата со компири од која застанува здивот.

Ова е рецептот:

Состојки:

 • 1 кг. компири 
 • 4 чешни лук 
 • 5 млади кромитчиња 
 • 5 кисели краставички

 

Дресинг:

 • 100 гр. мајонез 
 • 50 мл. вински оцет 
 • 30 мл. маслиново масло 
 • сол
 • бибер

 

 

 

Начин на подготовка:

 1. Компирот се мие, се цеди и се сече на ситни коцки со лукот и младото кромитче. 
 2. Се ставаат мајонез и оцет со маслиново масло во сад, се ставаат сечените кисели краставички и компирот со лукот, младото кромитче и сол и бибер. 
 3. Добро се меша и се лади во ладилник.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Посна мимоза салата

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт