Карито е цар на сите зачини – што содржи и како помага?

Карито е цар на сите зачини – што содржи и како помага?

Карито во прав е британски производ, а самиот збор кари потекнува од јужна Индија и значи многу зачинето готвено јадење.Карито е мешавина која содржи од пет до 30 различни видови зачини, а основата е коријандер, куркума, ким, а додатни состојки се ѓумбир, чили, лук, цимет, бибер, кардамом и други.

Во 100 грама кари има 58 проценти јаглехидрати, 14 посто масти и 12,6 проценти протеини.

Има многу витамини Е, фолна киселина, Ц, како и други витамини кои се здрави за телото.

Помага за болести и проблеми со дигестивниот тракт, цревата и варењето на храната. Делува и како антиоксиданс.

Помага и за заштита од срцеви болести, како и за здравје на мозокот.

Се препорачува два пати неделно.

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Точни мерки за кари

Карфиол, компир и кари

Месо со печурки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

 

 

singlepost_text