Им успева на сите: Најбрзиот рецепт за домашно тесто

Им успева на сите: Најбрзиот рецепт за домашно тесто

Предноста на топлите печива е што можете да ги јадете без било каков намаз. Домашните печива се уште пофини и попримамливи, особено ако во нив сте ги ставиле омилените зачини.

Ви донесуваме еден едноставен и проверен рецепт за домашно тесто кој им успева на сите.

Состојки:

  • 400 гр глатко брашно
  • 1/2 лажици шеќер
  • 1/2 лажица сол
  • 1/2 лажичка сув квасец
  • 1 лажица масло

Начин на подготовка:

  1. Пред да почнете со подготовка на смесата, ослободете ја работната површина и направете доволно место како би ги обликувале саканите облици. Земете ги сите состојки и направете смеса која треба да остане прекриена околу еден час. Пред тоа додајте масло и покријте ја смесата со крпа. 
  2. Потоа обликувајте печива по желба. Можете да правите што сакате, важно е на крај вкусот да биде совршен. 
  3. Откако ќе ги направите саканите облици, подгответе сад за печење во кој ќе ги наредите топчињата тесто. Додајте масло и загрејте ја рерната на 200 степени. Печивата печете ги додека не добијат румена боја. 
  4. Печивата оставете ги малку да се изладат, а потоа послужете ги.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text