Woman using tissue

Ќе спиете мирно без кашлање и болно грло – додадете го ова во млекото и имате најмоќен лек

Кашлањето е грчевита контракција на мускулите, во која се ослободува слуз, а сите знаеме дека особено кога сме болни, кашлицата е тешка и болна.Ако сакате наместо лекови да се решите од проблемот природно и брзо, се што ви треба се две состојки од кујната.

Народната медицина препорачува жалфија во млеко, напивка која го олеснува кашлањето, така што го разградува слузот, поттикнува полесно и побрзо да се исфрли и придонесува да се подигне имунитетот.

Ставете во шерпа 250 милилитри млеко, 1 супена лажица жалфија и мешајте додека не зоврие.

Кога ќе зоврие веднаш тргнете го од шпоретот, па додајте мало лажиче маргарин, и оставете го поклопено 15 минути.

Се процедува смесата, се додава 1 лажиче мед и едно лажиче куркума, познати по своето моќно антибактериско и лековито дејство и се меша.

Се пие цело, половина час пред спиење.

Ќе имате мирна ноќ без кашлање и мачење.

Се пие неколку дена додека не почувствувате подобрување. Делува веднаш и е ефикасно.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Чај за кашлица и болно грло

Се бори со вирусите

Чај за желудникот – нема да имате мака

Чај кој лекува од сите болести и чисти од отрови

Чај против слабокрвност

Домашни чајни кекси

Чај од шумска јагода

Чај од леска – малкумина знаат колку лекува