Десерт од книгата со рецепти на баба: Старински колач со јаболки кој се топи во уста

Десерт од книгата со рецепти на баба: Старински колач со јаболки кој се топи во уста

Направете старински колач со јаболка по рецептот на нашите баби и мајки.Има врвен вкус, ова е рецептот:

Состојки:

 • 5 јајца
 • 1,5 шолји шеќер
 • пола шолја млеко
 • 1 шолја масло
 • 2 шолји брашно
 • 1 кесе прашок за пециво

 

Фил:

 • 2 кг. јаболка
 • 200 гр. шеќер
 • цимет
 • 1 ванилин шеќер

 

 

 

Начин на подготовка:

 1. Се матат убаво јајцата со шеќер, па се додава млеко, брашно, масло и прашокот за пециво.
 2. Се става смесата во плех со хартија, и се пече околу 20 минути на 180 степени.
 3. Се лупат и рендаат јаболката, се мешаат со шеќерот и се динста додека сокот не испари.
 4. Се додаваат цимет и ванилин шеќер.
 5. Се меша се убаво и се додава над пандишпанот, така што ќе го пресечете пандишпанот на два дела, па вториот ќе го ставите врз филот.
 6. Се остава уште малку да се запече и се проверува кога е готово со чепкалка.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Торта Чоколадна принцеза

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text