Брз сникерс колач за 10 минути – Повкусен од тој во продавница

Брз сникерс колач за 10 минути – Повкусен од тој во продавница

Ако и вие спаѓате во оние кои се љубители на неверојатниот сникер вкус, ова е брз и лесен десерт за вас.

Состојки:

 • 300 гр. шеќер 
 • 2,5 дл. вода 
 • 250 гр. маргарин 
 • 100 гр. чоколадо 
 • 400 гр. искршени бисквити 
 • 300 гр. сечени печени кикиритки 
 • 2 лажици мед 

Глазура:

 • 150 гр. чоколадо 
 • 4 лажици масло 
 • 20 гр. маргарин

 

 

Начин на подготовка:

 1. Се вари шеќерот со вода, се додава маргарин и чоколадо.
 2. Се трга шерпата од оган, се додаваат бисквитите со кикиритките (околу 300 грама), па топлата смеса се става во тепсија, се премачкува со мед и се става глазура, така што ќе растопите чоколадо со  маслото и маргарин. 
 3. Прелијте го колачот.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта