Пиперки полнети со павлака: Вкусно и кремаво мезе на трпеза

Пиперки полнети со павлака: Вкусно и кремаво мезе на трпеза

Направете вкусни пиперки со павлака кои можат да ви послужат и како прилог и како салата.

Состојки:

  • 20 пиперки од туршија 
  • 500 гр. кравјо сирење 
  • сол 
  • 500 мл. павлака

 

Начин на подготовка:

  1. Се чистат пиперките, се цедат убаво. 
  2. Во сад се соединуваат сирењето и павлаката со сол. 
  3. Со оваа смеса се полнат пиперките, па се редат на чинија.

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Полнети пиперки со сирење

Брускети со печени пиперки

Пиперки полнети со зелка

Домашни пиперки во павлака

Полнети пиперки со пилешки гради

Полнети пиперки на босански начин

Полнети пиперки со шампињони

Месо со печурки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки