Брзи домашни лепињи од рерна од само 4 состојки: Меки како душа, а вкусот неповторлив

Брзи домашни лепињи од рерна од само 4 состојки: Меки како душа, а вкусот неповторлив

Тестото се подготвува брзо, а им успева и на почетници…

Состојки:

  • 600 гр брашно
  • 4,5 дл топла вода
  • 1 лажица сув квасец
  • сол по вкус

Начин на подготовка:

  1. Од наведените состојки замесете меко тесто и оставете го да отстои половина час. Премесете го во малку брашно, сечете на еднакви парчиња од кои се формираат големи топки. 
  2. Развлечете го тестото со сукало во помали кругови како за пита. Повторно оставете да отстои околу половина час и со помош на нож направете мрежички. Загрејте ја рерната и тепсијата за печење. На неа постепено ставајте ги лепињите, онолку колку што може да собере. 
  3. Лепињите се готови после половина час печење.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

singlepost_text