Кремаст колач со бисквити: Неодолив десерт за сите љубители на слатки (Видео)

Кремаст колач со бисквити: Неодолив десерт за сите љубители на слатки (Видео)

Колач кој едноставно ќе ве воодушеви и секогаш ќе барате парче повеќе!

Состојки за кора:

 • 5 јајца
 • 5 лажици шеќер
 • 5 лажици брашно
 • 50 мл масло
 • 2 лажици какао

Состојки за крем:

 • 300 мл слатка павлака
 • 200 мл кисела павлака
 • 150-200 гр шеќер во прав
 • 200 гр мелени бисквити
 • 1 ванилин шеќер
 • 50 гр суво грозје по желба
 • 200 гр шлаг за украсување

Останати состојки:

 • 150 мл млеко
 • 1 ванилин шеќер

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text