Торта „Чоколадна принцеза” – Чоколаден пандишпан, растопено чоколадо за глазура

Торта „Чоколадна принцеза” – Чоколаден пандишпан, растопено чоколадо за глазура

Ќе ве воодушеви засекогаш, неверојатен вкус на торта богата со чоколадо.Ова е рецептот:

Состојки:

 • 8 јајца 
 • 200 гр. кафеав шеќер 
 • 100 мл. масло 
 • 300 гр. темно чоколадо 
 • ½ прашок за пециво

 

Глазура:

 • 400 гр. темно чоколадо 
 • 500 мл. павлака за готвење 

   

   

 

Начин на подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 180 степени, а плех за печење обложете со хартија. 
 2. Белките се матат во цврст снег, додека во жолчките се додава шеќер, се соединува, па се ставаат масло и прашок за пециво и убаво се меша смесата. 
 3. Се топи чоколадото на оган и се става во смесата со жолчки. 
 4. Се додаваат и белките, па се соединува. 
 5. Се става смесата во плехот и се пече 40 минути. 
 6. За глазура се топи чоколадото на оган, а павлаката се мати, па се соединуваат и се ставааат врз бисквитот додека е врел. 
 7. Декорирајте по желба.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта