Салата од туна и ориз

Салата од туна и ориз

Во салатата можете да додадете домати за целосен вкус…

Состојки:

 • 3 конзерви Тимко туна
 • 300 гр ориз
 • 50 гр маслини
 • 150 гр суви сливи
 • 100 гр мелени ореви
 • сол
 • бибер
 • оцет
 • масло

Начин на подготовка:

 1. Сварете го оризот во солена вода, потоа измијте го со студена вода. 
 2. Во чинија наредете ред ориз, ред туна, ред сечкани маслини, исечкани суви сливи и ореви. 
 3. Додајте зачини по вкус и лесно измешајте.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

 

 

singlepost_text