За питата сеогаш да ви е крцкава од надвор, мека внатре – рецепт кој ретко ќе ви го дадат

За питата сеогаш да ви е крцкава од надвор, мека внатре – рецепт кој ретко ќе ви го дадат

За било која пита со готови кори да биде крцкава и вкусна, потребно е да ја знаете тајната за преливот за пити, со кој секоја пита е фантастична.

Состојки:

  • 7 лажици брашно
  • 1 квасец
  • 2 шолји млеко
  • 1 шолја масло
  • сол или шеќер (зависно дали е блага или солена)

Начин на подготовка:

  1. Смешајте ги сите состојки и премачкајте ја питата која ја правите пред печењето.
  2. Премачкајте и внатре пред да ставите фил, за поголем ефект. Нека стои еден час.
  3. Секогаш ќе биде вкусна, крцкава горе, мека внатре и компактна.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Пржена пита деликатес

Топли и ароматични триаголници со кашкавал

Појадок за 20 минути – Пица мафини

Само матите и ставате во калап – мафини за појадок

Појадок за 15 минути – заборавен а толку вкусен

Солена торта со палачинки

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб