Видео рецепт: Диетална цезар салата со вкусен дресинг, за сите сезони

Видео рецепт: Диетална цезар салата со вкусен дресинг, за сите сезони

<
Цезар салатата е многу вкусна, а овој диетален рецепт навистина ќе ве освои од прва.Ова е рецептот:

Состојки:

 • зелена салата 
 • 1 пилешко филе 
 • 100 гр. сланина 
 • 8 шери домати 
 • 2 лажици рендан пармезан 

   

Дресинг:

 • 2 лажици павлака немасна 
 • 1 шолја јогурт 
 • лимонов сок 
 • маслиново масло

 

 

Начин на подготовка:

 1. Се пржи сланината ситно сечена, па се пржи на масло пилешкото филе сечено на ситни коцки. 
 2. Се матат во сад јогуртот и павлаката  со лимонов сок и масло. 
 3. Се става во чинија пилешкото филе, зелената салата, доматите, па дресингот. 
 4. Се меша и служи со пармезан горе. 

Ова е видео подготовката:

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Посна мимоза салата

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт