Црвена кралица: Го намалува притисокот за минута, го чисти црниот дроб за еден ден

Црвена кралица: Го намалува притисокот за минута, го чисти црниот дроб за еден ден

Едно од најевтините, но најздрави видови зеленчук кои го штитат телото од многу болести и состојби.Цвеклото е зеленчук кој кај нас може да се најде на пазарите и тоа во изобилство, како и во маркетите. Го има по достапни цени, а навистина многу помага.

Има витамини А, Ц, како и минерали и влакна и хранливи материи, а помага за циркулација на крвта, делува против анемија и за имунитет.

Го намалува притисокот, помага и за опуштање на крвните садови.

Ги неутрализира и мастите, па помага за чистење на црниот дроб.

Помага превентивно и за карцином.

 

Повеќе Готви.мк рецепти:

Витаминска салата со цвекло

Хумус од цвекло

Цвекло со додаток

Домашен рецепт со кој нема повеќе да помислите на цвекло од тегла

Црвена здрава чинија: Направете чорба од цвекло

Освежително и здраво: Смути од шумски плодови и цвекло

Витаминска салата A la amor 

Туна салата со фетучини

Туна салата

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса