Тестенини од шолја: Гарантираме подобра никогаш не сте јаделе

Тестенини од шолја: Гарантираме подобра никогаш не сте јаделе

За почеток, важна напомена: Количината на состојки зависи од садот кој го користите, но и од личниот вкус, па така можете не ставате босилек, можете да додадете дополнителен ред кашкавал, оригано…

Состојки:

  • доматен сос за болоњезе
  • моцарела
  • босилек
  • тестенини (најдобро долги макарони)
  • рендан пармезан

Начин на подготовка:

  1. Макароните кратко гответе ги, колку да не бидат сирови, но треба да останат тврди, така што ќе можете да ги наредите. Подоцна секако дополнително термички ќе ги обработите.
  2. Во поголема шолја или кружен сад отпорен на топлина ставете 2 лажици доматен сос, преку распоредете рендана моцарела, потоа босилек, повторно моцарела, па повторно сос, а потоа наредете макарони исправено, па преку нив нанесете сос, како што е прикажано во видеото.
  3. На крај посипете со рендан пармезан и печете 15-20 минути на 200 степени.
  4. Поклопете ја шолјата со чинија наопаку, па свртете, за совршено да го префрлите јадењето на чинија, без да се распадне.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

singlepost_text