Шарена чинија за големиот пост – вкусен ручек со зеленчук

Шарена чинија за големиот пост – вкусен ручек со зеленчук

Направете едноставно посно јадење за Велигденскиот пост.Потребни ви се моркови и грашок.

Состојки:

  • 350 гр. грашок 
  • ¼ кг. моркови 
  • ½ л. вода 
  • вегета

 

 

Начин на подготовка:

  1. Се лупат морковите, се сечат на коцки, се ставаат во зовриена вода. 
  2. Се варат 15 минути, па се додава исчистениот грашок. И се става вегета. 
  3. Се варат околу половина час, се цедат  и имате ручек на чинија. 

     

Повеќе Готви.мк рецепти:

Посно јадење со компир и буковка

Посно гравче

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text