Совети од искусните домаќинки: Секогаш правете го ова со овошјето пред замрзнување

Совети од искусните домаќинки: Секогаш правете го ова со овошјето пред замрзнување

На  Интернет денеска има најразлични сајтови, колумни, страни и блогови за храна, па искусните домаќинки даваат совети и споделуваат искуства.Кога се работи за боранијата која е вкусна и здрава и кај нас се јаде често, важно е да следите неколку совети.

Во замрзнувач никогаш не ја ставајте обарена или бланширана. Се става само свежа или пак динста на само десетина минути.

Така се прави и со грашокот.

Исто така,  јагодите, малините, кајсиите и останатото овошје секогаш ставајте ги со малку шеќер во ладилник.

Тој го чува овошјето и не дозволува да продре мразот во него.

Така храната ќе има природен вкус.

Поврзани рецепти на Gotvi.mk:

Од која страна треба да е фолијата кон јадењето

Печени тиквички со пилешко и зеленчук

Салата со рукола и пилешко

Полнет ананас со ориз и пилешко

Шпагети со гриловано пилешко и песто сос

ВИДЕО:  Рецепт за пилешко со 40 чешниња лук

Многу вкусно: Потпечена тава со пилешко месо и печурки

Pad Thai со пилешко

 

singlepost_text