Никогаш не ги мијте овие три намирници пред употреба – има добри причини за тоа

Никогаш не ги мијте овие три намирници пред употреба – има добри причини за тоа

Постојат намирници од кујната кои пред да се употребат задолжително мора да се измијат, но и намирници кои не мора да се мијат и со кои не треба да се мислите дали сте постапиле хигиенски и правилно.Први на листата се јајцата. Самата лушпа содржи сопствени состојки со кои јајцето се штити од бактерии. Затоа, нема потреба да се мијат пред употреба.

Тука спаѓаат и тестенините, бидејќи на тој начин се трга скробот кој подоцна е потребен за тие да се спојат со се што ќе ставиме над нив и за да омекнат.

Тестенините се ставаат под вода само ако се за салати.

Не се мијат ни печурките кои апсорбираат вода, па затоа и не е добра идеја да се мијат или пак киснат.

Така ја губат сета еластичност и полесно се расипуваат.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Секогаш мијте ги конзервите

Сода бикарбона – замена за 8 скапи препарати за нега

Како да ја отстраните бојата за коса која не ви се допаѓа?

Брз пилинг за меки усни – Ви требаат само 2 состојки

Како да ослабете до празниците?

10 „убијци“ на вишокот калории

singlepost_text