Не сте јаделе ваков: Грав со зеленчук за големиот пост

Не сте јаделе ваков: Грав со зеленчук за големиот пост

Сите јадеме грав, особено во петок или среда, но ваков деликатес немате пробано. Идеално за посните денови.

Состојки:

 • 3-4 шолји грав 
 • малку целер 
 • 2-3 суви пиперки 
 • 2 моркови 
 • магдонос 
 • 1 главица кромид 
 • 2 чешни лук 
 • ловор 
 • сол 
 • бибер

 

 

Начин на подготовка.

 1. Се чисти и се мие гравот, се остава во вода да набабри, па се цеди и му се става друга врела вода и се вари на вообичаен начин, со ситно сечен кромид. 
 2. Се варат одделно, исчистениот и ситно сечен зеленчук, целер, моркови, пиперки, лук и магдонос, па кога ќе се свари се блендира, се ставаат зачини, ловор и магдонос за шмек. 
 3. Се става во чинија гравот кој треба да го исцедите, смесата од зеленчукот, па магдонос за декорација.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Грав на косовски начин

Посно гравче со додаток

Чорба од грав

Запечен грав

Посна крем супа од грав

Грав по југословенски рецепт

Салата со грав

 

singlepost_text