Балканска салата која трае со денови – За семеен ручек, гости или свеченост

Балканска салата која трае со денови – За семеен ручек, гости или свеченост

Направете Балканска салата која долго трае, се чува во ладилник и служи за секоја пригода, но и за семејните ручеци.

Состојки:

 • 2 модри патлиџани 
 • 2-3 црвени печени пиперки 
 • доматно пире или 1 домат 
 • сол 
 • бибер 
 • малку целер 
 • магдонос 
 • 2 чешни лук

 

 

Начин на подготовка:

 1. Се лупат модрите домати, се сечат на кругови и им се става сол. Се оставаат вака 20 минути, па се цедат од водата. Се пржат на тава со масло, и се ставаат на дното на длабок сад или голема стаклена тегла. 
 2. Преку круговите се ставаат печени и излупени црвени пиперки, па повторно тркала модар патлиџан. 
 3. Ќе правите вака се додека има смеса. 
 4. На крај се става доматно пире или пржен домат исечен на коцки, малку лук и сол, бибер, магдонос и целер. 
 5. Нека се лади. Трае околу 20 дена.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Посна мимоза салата

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа