Најбрз и највкусен рецепт за подварок – Деликатес за постот

Најбрз и највкусен рецепт за подварок – Деликатес за постот

Направете подварок за посните денови. Вкусна и лесна тава полна витамини.Ова е рецептот:

Состојки:

 • 1 поголема кисела зелка 
 • 2 главици кромид 
 • 12 лажици ориз 
 • 3 ловориви листови 
 • 1 лажиче црвен пипер 
 • бибер 
 • 2,5 дл. масло 
 • 1 шолја вода

 

 

Начин на подготовка:

 1. Се мие зелката, се цеди и се ренда ситно. 
 2. Се пржи кромидот на масло, се става и зелката, па бибер, ловорови листови, се става вода и се вари. 
 3. Се мие и оризот и се става пред крајот на варењето. 
 4. Се додаваат зачини. 
 5. Се сервира топло.

 

Прочитај оовеќе рецепти на Gotvi.mk:

Зема кисела зелка и завитка пилешко месо

Оригинален старски рецепт за сарма

Нов вкус на сармата: Хроно сарма

Риба во сос од сенф

ВИДЕО РЕЦЕПТИ за посни пити, посни салати и риба

Малку време за деликатес: Риба полнета со компир

Поздрава е од што се мислеше – зошто да јадете риба често?

Вкусен риба деликатес од рерна

Како се кисели зелката

Повкусно од сарма и подварок