Плескавици за Велигденскиот пост – Рецептот е посен, ама врвен

Плескавици за Велигденскиот пост – Рецептот е посен, ама врвен

Направете нешто посно и вкусно, а воедно и лесно за подготовка. Туна плескавици се совршен рецепт. За оние кои постат ова е совршен рецепт за претстојниот викенд, кога се дозволува масло и вино.

Ова е подготовката:

Состојки:

 • 3 конзерви туна 
 • 2 домати 
 • 2,5 дл. бело вино 
 • 2 кеси желатин 
 • пола шолја вода 
 • 1 главица кромид 
 • сол 
 • бибер 
 • оцет

 

Начин на подготовка:

 1. Белото вино со водата и кромидот кој ситно се сече се оставаат да вријат на оган, а потоа кромидот се цеди.
 2. Се мати желатинот со малку ладна вода, се става во течноста од вино и вода, па се земаат калапи и се става течноста и се остава да се стегне.
 3. Кога ќе биде стегнато се ставаат кругови домат, туна, и повторно се остава да се стегне.
 4. Овој рецепт е со вино, па затоа може да го јадете за викенд кога се дозволени вино и масло.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

 

 

singlepost_text