Селски погачици од тава: Се прават за миг, а вкусни се и кога ќе се изладат

Селски погачици од тава: Се прават за миг, а вкусни се и кога ќе се изладат

Овие селски погачици се толку вкусни што после нив нема да ви треба главно јадење. Засукајте ги ракавите, бидејќи многу лесно се прават!

Состојки:

  • 1 шолја кисело млеко
  • 1/2 лажичка сол
  • 1/2 шолја шеќер
  • 1/2 лажичка сода бикарбона
  • 1 шолја тврдо рендано сирење
  • 1 шолја исечкана шунка/салама Пекабеско
  • 2 шолји брашно

Начин на подготовка:

  1. Измешајте ги состојките за тесто. Добиеното тесто оставете го да нарасне и поделете го на топчиња. Секое топче развлечете го во тенка кора, па во средина на кората ставете рендана шунка. 
  2. Можете да додадете и кашкавал. Преклопете на половина и краевите притиснете ги да се залепат.
  3. Пржете ги погачиците на намастена тава со поклоп.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот