За помладите и неискусни домаќинки: Се што треба да знаете за никогаш да не препечете јадење

За помладите и неискусни домаќинки: Се што треба да знаете за никогаш да не препечете јадење

Искусните домаќинки без да прочитаат знаат кое јадење на каква температура се пече. Сепак, за оние неискусните, помладите во кујна, ова се совети за тоа на колкава температура треба да печат и што значат ознаките врела, умерена и лесна температура.Така, ако се пече на максимална температура, тоа значи 220-250 степени.

Умерена температура е 180-190 степени.

Лесна температура е 140-160 степени.

Практично е да се знае за секогаш да имате совршено испечени јадења.

Повеќе на Готви.мк:

Трик за супер испечено месо

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

 

 

singlepost_text