Мајонезот заменете го со ајвар: Црвена руска салата (Видео рецепт)

Мајонезот заменете го со ајвар: Црвена руска салата (Видео рецепт)

За време на постот, посните слави и други различни прилики. Направете посна црвена или посна „руска” салата со ајвар наместо мајонез.

Ова е рецептот и сè што ви е потребно:

Состојки:

 • 12 лажици ајвар
 • 4-5 компири
 • 5 моркови
 • 200 гр Пекабеско замрзната пченка
 • 200 гр Пекабеско замрзнат грашок
 • 1 лажичка сол

Начин на подготовка:

 1. Излупете ги морковите, па ставете ги да се варат заедно со грашокот додека водата да зоврие. Кога ќе зоврие додадете ги излупениот компир и солта.
 2. Нека омекне зеленчукот, па пред крај ставете ја пченката, бидејќи за неа е потребно помалку време да се свари.
 3. Исцедете го зеленчукот, а наша сугестија е водата во која се вареше зеленчукот да ја искористите за да направите супа.
 4. Оладените компир и морков се сечкаат на коцки и се ставаат о длабок сад, па се додаваат грашокот, пченката и ајварот. Се меша и декорира по желба.
 5. По вкус може да ставите и туна или, пак, посен мајонез. Може да направите и многу други посни комбинации.

Ако не постите може да ставите и салама, кашкавал или сирење.

Ова е видеото со целосната подготовка и совети:

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Посна мимоза салата

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text