Видео рецепт: Вкусни поховани батаци – точни мерки за најубаво поховано месо

Видео рецепт: Вкусни поховани батаци – точни мерки за најубаво поховано месо

Вкусно поховано месо. Лесна и брза подготовка за вкусен ручек.Ова е рецептот:

Состојки:

  • 5 батаци 
  • 3 јајца 
  • 200 гр. брашно 
  • 300 гр. презла 
  • сол 
  • масло

Начин на подготовка:

  1. Батаците се мијат со ладна вода, се трга кожата и се прави рез на средината.
  2. Ставете сол, па изматете јајца со сол. Ставете доста масло во тава, ставете ги батаците во брашно, јајца и брашно, јајца, на крај презла.
  3. Се пржат со вртење. Ако се поголеми им треба повеќе време.

 

 

 

Се е прикажано во видеото:

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте