Мирис на тесто кое се пече од рерна: Посебен рецепт за брзи погачи

Мирис на тесто кое се пече од рерна: Посебен рецепт за брзи погачи

Сите сакаме да подготвите нешто на своите најмили. Појадокот воедно е најважен оброк во денот, па затоа денеска израдувајте ги вашите сакани со вкусни погачици со презла.Навистина се прават брзо и мамат со аромата:

Состојки:

 • ½ л. млеко 
 • 2 јајца 
 • 1 ½ шолји масло 
 • 2 лажички сол 
 • 1 парче квасец 
 • брашно 
 • презла 
 • 1 растопен маргарин 

   

 

 

Начин на подготовка:

 1. На 100 милилитри млако млеко се става квасец со големина на орев, лажиче шеќер и 3 лажици брашно. 
 2. Се меша и се остава да нарасне. 
 3. Во млекото кое остана се ставаат сите состојки и квасецот. 
 4. Се додава брашно по потреба, за да се замеси тесто како за кифли. 
 5. Се меси тестото три  пати. 
 6. Се прават топчиња, па се валкаат во растопен маргарин и презла. 
 7. Се редат во плех со хартија и се печат на 200 степени околу 20-30 минути.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Појадок за 15 минути – заборавен а толку вкусен

Солена торта со палачинки

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми