Мед и куркума се најмоќна комбинација – Вака му помагаат на телото

Мед и куркума се најмоќна комбинација – Вака му помагаат на телото

За медот одамна се знае колку е здрав, а исто толку здрава и корисна за телото е куркумата. Ако овие две состојки од кујната ги споиме, имаме моќен лек за многу болести.Најважна состојка на куркумата е куркуминот, кој е силен и моќен антиоксиданс и природен аналгетик.

Се покажало дека медот и куркумата заедно помагаа за тешки состојби како Алцхајмер, како и превенција на рак на дебело црево.

Медот спречува и стареење на телото, помага за артрисит и зглобови, а куркумата има и антидепресивно дејство.

Заедно се одлични и за слабеење.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Избелете ги забите со евтина намирница

Измешајте топла вода и куркума

Избелете ги забите за две минути

Мултивитаминска напивка со куркума

Намирници кои се ужасни за забите

Додајте една состојка во маслиновото масло и нема да се разболите

Измешајте кафе и маслиново масло за усните

 

 

singlepost_text