Вкусни пченки со пармезан – Брз и деликатесен рецепт

Вкусни пченки со пармезан – Брз и деликатесен рецепт

За многу вкусни дружења 🙂 Одличен и брз рецепт на Ангела Велинова:

Состојки:

  • 2 пченки
  • 1 зденка/топено сирење
  • 1 кесичка пармезан
  • магдонос

Начин на подготовка:

  1. Пченките ги варите околу 40 минути на тивок оган. Кога ќе бидат сварени ги премачкувате со зденката, додавате магданос и ги печете десеттина минути во веќе загреана рерна на 200 степени
  2. Повремено проверувајте и вртете ги за да не изгорат. Ја исклучувате рерната, ги вадите и ги ставате во сад за послужување.
  3. Врз нив го додавате пармезанот и со друштвото може да уживате во овој вкус 🙂

На здравје!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Ручек за половина час: Вкусно пилешко со пченка

Златни погачици – пченкарни мафини (Видео)

Сварете пченка за 20 минути – Има лесен и брз трик

Печен селски компир со пченкарен гриз и сланина

Печена пченка со мексикански сос

Лесна салата со пченка

ИДЕАЛНА ЛЕТНА САЛАТА: Туна со тестенини и пченка

Сериозна конкуренција на руската салата: Брзо предјадење со праз и пченка

singlepost_text