Тарана чорба со многу зеленчук – Чинија за зимските денови

Тарана чорба со многу зеленчук – Чинија за зимските денови

Направете вкусна тарана чорба за цело семејство. Топла и здрава, нешто што ни треба за зимата.

Состојки.

 • 1 лажица путер 
 • 1 главица кромид 
 • 3-4 домати 
 • 2 моркови 
 • 1 коцка кокошкина супа 
 • 1 лажица вегета 
 • 1 шолја тарана 
 • 1 тиквичка

 

 

Начин на подготовка:

 1. Во шерпа се ставаат путер, сечениот кромид, 2-3 шолји вода, и зеленчукот исечет на коцки. 
 2. Нека се вари зеленчукот во водата, па кога ќе биде се готово, испасирајте. 
 3. Вратете на шпорет и ставете ја тараната, па додајте вегета и коцка супа. 
 4. Ставете зачини по вкус и послужете топло. 
 5. Може да декорирате и со магдонос.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Посна чорба од кисела зелка варена во расол

Чорба од спанаќ идеална за есента – Ќе оздравите за миг

Црвено бела чорба: Само една чинија го закрепнува и лечи телото!

Оризот може да се подготви и вака: Вкусна крем чорба

Чорба од маринирани печурки – за ладните денови

По старски рецепт: Банатска компир-чорба со варени јајца

Чорба од праз, гриз и печен домат (ВИДЕО)

singlepost_text