Магична посна торта: Стар десерт од бисквити и јаболка

Магична посна торта: Стар десерт од бисквити и јаболка

Торта која ќе ја правите и кога не постите!

Состојки:

 • 200 гр посни бисквити
 • 1 кг јаболка
 • 200 гр шеќер
 • 1 ванилин пудинг
 • цимет по вкус
 • 300 мл вода
 • шеќер во прав

Начин на подготовка:

 1. Исчистете ги и изрендајте ги јаболката, па со шеќерот ставете ги на оган, додајте половина од водата и цимет по вкус. 
 2. Кога јаболката ќе пуштат вода згответе ги, па разматете пудинг со остатокот од водата и згответе го пудингот во јаболката. 
 3. Бисквитите поделете ги во три дела, па наредете го првиот ред и ставете половина од врелата смеса, па преку наредете го другиот ред бисквити и прелијте со остатокот од филот. Наредете го и третиот ред со бисквити па оставете да се излади. Потребен ви е подлабок плех 20х30 см. 
 4. Изладената торта ставете ја во фрижидер уште малку, посипете со шеќер во прав и послужете.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text