Зајакнете го имунитетот: Издлабете лимон, додајте мед и лекот е готов

Зајакнете го имунитетот: Издлабете лимон, додајте мед и лекот е готов

Овој природен лек помага при подигнување на имунитетот и искашлување. Се прави многу едноставно.

Издлабете еден лимон, така што ќе остане само кората. Пресечете го врвот и отстранете го.

Во имровизираната „тегла“ додајте домашен мед, исцедете една лажица лимон и изрендајте малку ѓумбир.

Така подговениот лимон ставете го во стаклен сад и оставете го во фрижидер.

Најдобро е да отстои неколку дена. Се препорачува да користите две до три лажички дневно од смесата еден месец.

Оние кои пробале тврдат дека се чувствуваат подобро, поенергично.

Напомена: Природните состојки и рецепти не се замена за традиционалната медицина, ниту за лекарствата препишани од доктор. Природните рецепти служат само како додатоци во исхраната и превенција. Не ги употребувајте доколку сте преосетливи на некоја од природните намирници.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко